Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport
A sor elejére mindenképpen a Hartsfield-Jackson Atlanta International Airport (ATL) kívánkozik az Egyesült Államok beli Atlantában, ahol nem kevesebb, mint közel 210 kapu 7 terminálon szolgálja ki az utazó közönséget. Nem csoda, hogy éves szinten több, mint 100 millió utas fordul meg ezen a légikikötőn.
Beijing Capital International Airport
Talán senkit nem lep meg, hogy a sort egy kínai repülőtérrel, mégpedig a Beijing Capital International Airporttal kell folytatnunk, ahol „csak” 95 millióan fordulnak meg évente, közel 5 millióval elmaradva tehát atlantai riválisától. Ami viszont a kapuk számát illeti, még leírni is sok, hiszen nem kevesebb, mint 250 kaput építettek ki a 3 terminálon.
Dubai International Airport
Furcsa, hogy a dubaiak valamiben csak a harmadik helyet foglalhatják el. Pedig a légikikötők képzeletbeli versenyén éppen ez a helyzet. A Dubai International Airport (DXB) ugyanis 88 millió utazójával csak a bronzérmes helyezést tudhatja a magáénak. Jó hír viszont a dubaiaknak, hogy legalább a terminálok számát tekintve nem maradtak el kínai riválisuktól, hiszen szintén 3 terminállal rendelkeznek.
Los Angeles International Airport
Éppen hogy csak, de Los Angeles sajnos, vagy nem sajnos, lecsúszott a dobogóról. Évente 87 millió utas fordul „csak” meg a Los Angeles International Airport 9 termináljában. Azért ez a kilences szám alaposan megsüvegelendő, hiszen, a versenyben első helyen álló amerikai riválisuk, ahogy írtuk, „csak” hét terminált tudhat magáénak. A Los Angelesieknek ráadásul a több, mint 130 kapujukkal sem kell, hogy szégyenkezzenek.
Tokyo Heneda Airport
Mit sem ér az a felsorolás, ahol a japánok nem követelnek maguknak előkelő helyet. Nincs ez másképpen a légikikötők képzeletbeli versenyén sem, ahol a Tokyo Heneda Airport (HND) az ötödik helyre küzdötte fel magát az évek során. Szintén 87 millió utasával akár holtversenyt is hirdethetnénk, de a 4 terminál sajnos egyértelművé teszi a rangsorolást utas szám egyenlőség esetén. Már csak azért is, mert ha belegondolunk, azonos utas szám forgalmat lényegesen kényelmetlenebbül lehet csak lebonyolítani kisebb számú terminál esetén.
Heathrow Airport
Ha Olimpiáról beszélnénk, akkor még éppen pontszerző helyen végezne a repülőterek TOP listáján a londoni Heathrow Airport (LHR), amely viszont a világ egyik legszebb reptere. (Félre értés ne essék, ez kifejezetten szubjektív vélemény). Ami viszont objektív tény, hogy a Heathrow repülőtéren évente több, mint 80 millió utas fordul meg a 4 terminál valamelyikén.
Bár nincsenek pontszerző helyek a légikikötők TOP listáján, mindenképpen szót érdemel még a párizsi Charles de Gaulle Airport (CDG) 75 millió utasával, valamint a Hong Kong International Airport (HKG) 74 millió utasával.
Most minden bizonnyal sokan felkapják a fejüket és nemtetszésüket fejezik ki eme felsorolást olvasva, mondván, a számok csak az utasforgalomra vonatkoznak és listánkban nem tértünk ki például a légitársaságok számára, vagyis hogy hány légitársaság használja nap, mint nap a repülőtereket és arra sem terjedt ki a vizsgálatunk, hogy összesen mekkora területen fekszik adott repülőtér, ami szintén érdekes megállapításokhoz vezethet. De ezek az információk majd egy másik cikk témái lesznek.