A sziget nyugati részén található a főváros, ahonnét majdnem 2 órán át tartó autóúttal juthatunk el a sziget keleti csücskébe, Moutsouna halászfalucskába. A 2 órás utazás alatt persze ne azt értsük, mintha autópályán pl. Budapestről Pécsre utaznánk, ami testvérek között is 200 kilométert tesz ki, hanem szűk, hegyi szerpentineken kell kanyarognunk, ami alaposan megviseli a kevésbé rutinos sofőröket. Ami a kopárságot illeti, azon sem szabad meglepődni, hiszen szinte valamennyi görög sziget vulkáni tevékenység eredményeként jött létre, ami viszont alapból kopárságot eredményez.
Akik a görög szigetek felfedezésére készülnek, gyakran ragadnak le Naxos szigetén, ami egyáltalán nem véletlen. Ha kedvet szeretnénk ébreszteni a szigethez, akkor minden bizonnyal leírnánk, hogy lenyűgöző strandjai, ókorban épített építészeti maradványai és gasztronómiája valóban rabul ejt minden turistát. Naxos azonban nem szorul rá a reklámra. A sziget valóban önmagáért beszél.
Athénból hogyan juthatunk el Naxos szigetére?
Fapados járatokkal könnyen és viszonylag jó áron utazhatunk Athénba, ahol már beleszagolhatunk az ókori kultúrába. De most nem Athénhez szeretnénk kedvet csinálni, éppen ezért induljunk is tovább Naxos szigetére. Ehhez az 1-es metró vonalát kell megkeresni, aminek Athén belvárosában is van megállója, és ami kivisz minket a kikötőbe, ahol a Naxosra tartó kompra szállhatunk fel. A leggyorsabb hajójárattal alig több, mint 3 óra alatt máris Naxos levegőjét szippanthatjuk be. Számoljunk azzal, hogy a hajónk késhet. Azért késhet, mert általában késnek a görög hajók. Kívülállóként ez a késés a „nem sietségből” adódik. A tényleges ok azonban sokkal prózaibb ennél. Májustól októberig szinte folyamatosan fúj a szél, az ún. meltemi, ami viszont nagyon jó hír lehet a szörfözés szerelmeseinek. Naxos éppen ezért az évek során a görög-szigetek egyik legkedveltebb szörf paradicsomává vált. Arról nem beszélve, hogy számtalan olyan kis öböl található a szigeten, amelynek zátonyai megfogják ugyan a hullámokat, a szelet viszont természetesen tartják kordában. Ez pedig a szörfösöknek maga a Kánaán. Ezek az öblök egyébként az Agios Prokopios irányában vannak, arrafelé érdemes ezeket keresni.
Amikor megérkezünk Naxosra, mindenek előtt szembeötlő, hogy már a kikötőben egy sor autókölcsönző cég vár bennünket ajánlataival. Mielőtt legyintenénk ezekre a szolgáltatókra, érdemes végiggondolni, hogy Naxos szigetén gyakorlatilag meg vagyunk lőve autó nélkül, éppen ezért érdemes megfontolni, illetve bérelni autót azért, hogy kényelmesen meg tudjunk nézni minden érdekességet a szigeten.
Ókori romok Naxosban
Déméter istennő tiszteletére emelt templom
Szinte lépten-nyomon ókori építészeti csodákba ütközik az ember Naxos szigetén, ami nem véletlen, hiszen Naxos az egyik központi helye volt az ókori Görögországnak. Az egyik legnépszerűbb látnivaló Déméter temploma. A források szerint az i.e. 6. században építették Déméter istennő tiszteletére, aki a termékenység és a földművelés istennője volt. A kopárabb vidékeken szükség is volt az istennő hathatós közreműködésére. A templomnál egy kis múzeum is található, ahol még jobban elmélyedhetünk Déméter istennő „munkásságában”.
Portara, avagy Apollon kapuja
A Portara, vagyis a „nagy kapu” alaposan rászolgál a nevére, hiszen egy valóban hatalmas, 6 méter magas és közel 20 tonnás márványkapuról van szó, amely egy befejezetlen Apollon templom részét képezte volna. A templomot az i.e. 530-as években kezdték építeni Lygdamis türannosz uralkodása alatt, de sajnos soha nem fejezték be. A kapu azonban szerencsére elkészült, aminek mi, mai turisták igazán örülhetünk. A Portara látványa különösen naplementekor zseniális, ezért ha módunk van rá, akkor naplementekor érdemes e remekműhöz látogatni, Garantáltan, pazar látványban lesz részünk.
Yirás víziói, avagy a Naxosi Kouroszok
A Naxosi Kouroszok hatalmas, valójában befejezetlen márványszobrok, amelyeket az i.e. 7. században építettek. A legismertebb példányok Apollon és Flerio környékén találhatóak, amelyek a régészek és történészek szerint isteneket, vagy hősöket ábrázolhattak. Hogy őszinték legyünk, ehhez a megállapításhoz és felfedezéshez nem kell különösebb szakembernek lenni, hiszen mi mást ábrázolhattak volna ezek a márvány szoborkezdemények.